Filtracja gorących gazów za pomocą ceramicznych rur filtracyjnych z włókna

Anchor-Tech dostarcza sztywne ceramiczne rury filtracyjne z włókna oraz kompletne jednostki filtracji gorących gazów, które oczyszczają spaliny przemysłowe w temperaturach, w których filtry workowe i elektrofiltry osiągają swoje granice. Jeden zbiornik usuwa pył, gazy kwaśne, NOx i dioksyny: emisja cząstek stałych pozostaje poniżej 5 mg/Nm³, skuteczność DeNOx przekracza 95% w oknie SCR, a klasy filtracji obejmują pracę ciągłą w temperaturze 600 °C i 1 000 °C.
Dlaczego konwencjonalne filtry mają trudności z gorącymi gazami
Zakłady eksploatujące piece szklarskie, spalarnie, piece cementowe i huty metali borykają się z tym samym ograniczeniem: gaz, który wymaga oczyszczenia, jest gorący, często żrący i zawiera drobne cząstki PM2.5 oraz cząstki sub-mikronowe. Wstępne chłodzenie gazu marnuje odzyskiwalne ciepło i wymaga dodatkowego wyposażenia. Trzy główne opcje przedstawiają się następująco:
| Technologia | Zalety | Ograniczenia w pracy z gorącymi gazami |
|---|---|---|
| Elektrofiltr (ESP) | Dobra skuteczność wychwytywania; brak wtórnego zanieczyszczenia | Wysokie zużycie energii; wydajność waha się w zależności od paliwa i popiołu lotnego; duża powierzchnia zabudowy; nie jest w stanie utrzymać ultraniskich poziomów emisji |
| Filtr workowy (tkaninowy filtr workowy) | Dobra filtracja; współpracuje z wtryskiem sorbentu alkalicznego przeciw gazom kwaśnym | Nieodporny na wysoką temperaturę; twardnieje i pęka w kontakcie z gazami kwaśnymi; krótki okres eksploatacji; przeciętne wychwytywanie PM2.5; niestabilna ultraniska emisja |
| Filtr ceramiczny z włókna (CF) | Bardzo wysoka zdolność filtracyjna; odporność na wysoką temperaturę, kwasy i zasady; oszczędność wody i energii; długi okres eksploatacji; brak wtórnego zanieczyszczenia; stabilna ultraniska emisja | — |
Ceramiczne rury filtracyjne to sztywne, samonośne świece montowane na płycie sitowej kolektora z pulsacyjnym przedmuchem, dokładnie tam, gdzie znajdowałyby się worki filtracyjne — co czyni je bezpośrednią ścieżką modernizacji istniejących filtrów workowych. → Jak zmodernizować filtr workowy do ceramicznych filtrów świecowych
Jedna jednostka, cztery zadania: pył, gaz kwaśny, NOx, dioksyny
Jednostka filtracji gorących gazów CF to coś więcej niż odpylacz. Dzięki wtryskowi suchego sorbentu i katalizatorowi osadzonemu w rurach filtracyjnych, pojedynczy zbiornik obsługuje cztery grupy zanieczyszczeń:
- Pył — zatrzymywany na sztywnej powierzchni rury i usuwany impulsowo; wylot utrzymuje się poniżej 5 mg/Nm³, spełniając wymagania ultraniskiej emisji.
- Gazy kwaśne (SO₂, SO₃, HCl, HF) — neutralizowane przez wtryskiwany suchy sorbent NaHCO₃ lub Ca(OH)₂ przed rurami; proces suchy, który nie zużywa wody i nie wytwarza ścieków.
- NOx — usuwane w stylu SCR przez katalizator osadzony wewnątrz ścianki rury, z wtryskiem amoniaku lub mocznika. Warstwa pyłu pozostaje na powierzchni rury, dzięki czemu katalizator jest chroniony przed zatykaniem pyłem i zatruciem metalami ciężkimi.
- Dioksyny i organiczne HAP — rozkładane wewnątrz ścianki rury przez selektywne utlenianie katalityczne (SCO) do CO₂, H₂O i HCl; do niszczenia dioksyn nie jest wymagane złoże węgla aktywnego ani żadne inne dozowanie chemikaliów.
Optymalne łączne okno operacyjne dla obowiązków pył + gaz kwaśny + NOx: 250–350 °C.
| Zanieczyszczenie | Okno robocze | Udokumentowana wydajność |
|---|---|---|
| PM2.5 / PM10 / pył submikronowy | do ~1 050 °C (zależnie od gatunku) | Wylot <5 mg/Nm³; robocze ΔP zazwyczaj <1 500 Pa, długoterminowo <2 500 Pa |
| NOx (SCR, NH₃/mocznik) | 280–400 °C | >95% DeNOx przy 280 °C i powyżej; żywotność katalizatora 7–9 lat, 5 lat gwarantowanych |
| SO₂ / SO₃ / HCl / HF (suchy sorbent) | Sorbent na bazie Na 320–400 °C; na bazie Ca 300–450 °C | Sorbent na bazie Na: usuwanie 85–95% (zależy od dawki sorbentu, wilgotności gazu, projektu procesu, warunków operacyjnych) |
| Dioksyny / O-HAP (SCO) | 170–300 °C, optymalnie 220–260 °C; wlot SO₂ <50 mg/Nm³ | Niszczenie dioksyn do 99,5% TEQ; zintegrowane ciągi technologiczne osiągają pył ≤5, SO₂ ≤30, NOx ≤50 mg/Nm³ (warunki normalne, suche) |
| Rtęć (Hg) | Bromowany pylisty węgiel aktywny 260–430 °C | >90% usunięcia (węgiel aktywny w 200 °C: 70–80%) |
| LZO | 230–260 °C | 95% usunięcia |
| CO | 200–300 °C | Usuwany razem z zadaniem redukcji NOx |
Specyfikacja ceramicznych rur filtracyjnych (rura biała, bez katalizatora)

Elementem roboczym jest formowana próżniowo rura z włókna ceramicznego o stopniowanej strukturze porów — rozmiar porów zmniejsza się od powierzchni zewnętrznej do wnętrza, dzięki czemu pył tworzy warstwę powierzchniową, a głębokość ścianki pozostaje otwarta.
Elementy są dostarczane w kartonach z wkładką piankową, można je układać w stosy do 10 warstw, a rozpakowanie należy przeprowadzić bezpośrednio przed instalacją.
| Pozycja | Specyfikacja | Uwagi |
|---|---|---|
| Wymiary | Ø150 × Ø110 × 3 000 mm | ścianka 20 mm |
| Masa jednostkowa | 7,5 kg (tolerancja partii <0,5 kg) | Rura biała |
| Proces formowania | Zintegrowane formowanie próżniowe pod ciśnieniem ujemnym | Proces europejski |
| Porowatość | >80% | |
| Mieszanka włókien | 70% włókno krajowe + 30% włókno importowane | |
| Początkowy spadek ciśnienia | 300 Pa | Przy prędkości filtracji 1 m/min, czysta rura |
| Roboczy spadek ciśnienia | <1 500 Pa | Typowe zastosowanie w przemyśle szklarskim 900–1 300 Pa przy 1 m/min |
| Wskaźnik uszkodzeń | <0,2% w ciągu 3 lat | Przy prawidłowym montażu; rury praktycznie nigdy nie pękają w trakcie eksploatacji |
| Żywotność (w tym złączki) | >5 lat | Liczone od 168-godzinnego odbioru |
| Zdolność produkcyjna | 72 000 rur / rok | |
| Czas realizacji | <60 dni |
Zakres materiałowy i wydajnościowy w całej ofercie:
| Właściwość | Wartość |
|---|---|
| Skład chemiczny | Al₂O₃ + SiO₂ >90% |
| Kolor | Biały / kremowy |
| Gęstość | 300–400 kg/m³ |
| Klasy temperaturowe | Klasy do pracy ciągłej 600 °C i 1 000 °C; maksymalna temperatura użytkowania 1 050 °C |
| Zakres rozmiarów porów | 10–180 μm, sortowane przez ściankę |
| Wytrzymałość na ściskanie | >1 000 N |
| Odporność na uderzenia | >0,6 MPa |
| Maksymalna prędkość filtracji | 1,5 m/min |
| Typowa emisja cząstek stałych | <5 mg/Nm³ |
| Opór statyczny | 326 Pa |
| Maksymalny rozmiar elementu | 3 000 mm długości × Ø150 mm, powierzchnia filtracji 1,4 m² na element |
| Wychwytuje | PM2.5 i cząstki sub-mikronowe |
Rozmiary i wybór: 36 standardowych modeli

Standardowe elementy obejmują długości od 500 do 3 000 mm, średnice zewnętrzne 60 / 120 / 150 mm oraz średnice wewnętrzne 40 / 80 / 110 / 120 mm, z kołnierzami typu T lub typu Y. Powierzchnia filtracji wynosi od 0,2 do 1,4 m² na element, a masa jednostkowa od około 0,4 do 9,5 kg.
Dostępne są dwie serie produkcyjne: białe rurki bez katalizatora (seria AW) oraz rurki DeNOx z osadzonym katalizatorem (seria AC), obie w wersjach ultrawysokotemperaturowych i ze wzmocnionymi końcami.
| Model (przykład) | Długość mm | Średnica zewn. / wewn. mm | Kołnierz | Powierzchnia m² | Masa kg |
|---|---|---|---|---|---|
| AW500 | 500 | 60 / 40 | T | 0.2 | 0.4 |
| AW1000 | 1,000 | 150 / 110 | T | 0.48 | 3.2 |
| AW1250 | 1,250 | 60 / 40 | T | 0.23 | 0.8 |
| AW2000 | 2,000 | 150 / 110 | T | 1.0 | 5.0 |
| AW3000 | 3,000 | 150 / 110 | T | 1.4 | 8.5 |
| AW1950 | 1,950 | 150 / 110 | Y | 1.0 | 5.0 |
| AW2400 | 2,400 | 120 / 80 | T | 0.9 | 5.5 |
Pełna lista modeli i logika wyboru: → Przewodnik wyboru ceramicznych elementów filtracyjnych
Rury z osadzonym katalizatorem: DeNOx zweryfikowany przez Instytut Procesów CAS

Wydajność katalizatora została przebadana przez Państwowe Kluczowe Laboratorium Złożonych Systemów Wielofazowych, Instytut Inżynierii Procesowej, Chińska Akademia Nauk, na próbkach rur katalitycznych Ø60 × 50 mm (ścianka 10 mm). Warunki badania: prędkość przepływu 0,5–0,8 Nm/min (prędkość na powierzchni roboczej 0,9–1,8 m/min), NO na wlocie 700 ppm (1 400 mg/Nm³), stosunek molowy amoniaku do NOx równy 1, 170–450 °C, z 300 ppm SO₂ (900 mg/Nm³) i 10 % obj.% H₂O w przypadkach z siarką/wodą.
Rura katalityczna średniotemperaturowa: w gazie bez siarki i wody DeNOx zbliża się do wartości teoretycznej od 240 °C. W obecności 900 mg/Nm³ SO₂ i 10% pary wodnej aktywność niskotemperaturowa spada, ale powyżej 280 °C woda i SO₂ mają niewielki wpływ. Zalecana praca w temperaturze 280 °C lub wyższej; poniżej 280 °C należy utrzymywać SO₂ poniżej 35 mg/Nm³ dla długotrwałej eksploatacji.
Rura katalityczna niskotemperaturowa: w gazie bez siarki i wody osiąga 90% DeNOx przy 180 °C i zbliża się do wartości teoretycznej od 200 °C. W obecności SO₂ i H₂O nadal utrzymuje 80% przy 180 °C i przekracza 90% przy 200 °C. Zalecana praca w temperaturze 180 °C lub wyższej, aby uniknąć kondensacji wody; dla długiej żywotności należy utrzymywać SO₂ w zakresie 5–30 mg/Nm³.
Obie rury znajdują zastosowanie w piecach szklarskich, energetyce biomasowej, spalarniach odpadów, odpadach niebezpiecznych i gazach odlotowych z koksowania. → Niskotemperaturowa DeNOx: Jak działają katalityczne filtry ceramiczne w temperaturze 170–300 °C · → Strona produktu: katalityczne ceramiczne włókniste filtry
Wytrzymałość, żywotność i weryfikacja
Badanie strony trzeciej według GB/T 3002-2017 (materiały ogniotrwałe — wytrzymałość na zginanie w wysokiej temperaturze) wykazało wytrzymałość na zginanie w wysokiej temperaturze na poziomie 1 016,14 N przy 600 °C. W połączeniu z wytrzymałością na ściskanie >1 000 N, dlatego uszkodzenia utrzymują się poniżej 0,2% w ciągu trzech lat, gdy przestrzegane są zasady instalacji — i dlatego żywotność filtra liczy się w latach, a nie w cyklach wymiany worków. Rury z osadzonym katalizatorem mają 7–9-letnią żywotność katalizatora z 5-letnią gwarancją.
Wersja bez katalizatora: → Filtr ceramiczny włóknisty bez katalizatora
Gdzie filtracja gorących gazów już działa

- Filtracja ultrawysokotemperaturowa: produkcja krzemionki pirogenicznej i tlenku glinu, gaz odlotowy z konwertora, wytapianie metali, procesy chemiczne
- SCR DeNOx: piece szklarskie, spalanie biomasy i odpadów drzewnych, elektrownie na odpady
- Separacja gazu kwaśnego od ciał stałych i odzyskiwanie kwasu: zadania z kwasem chlorowodorowym i siarkowym
- Oczyszczanie gazów palnych: biogaz z odpadów komunalnych i biomasy
- Odzyskiwanie metali ciężkich i szlachetnych: uran, nikiel, kobalt, lit, złoto, srebro, pallad, platyna i ich pozostałości tlenkowe
Udokumentowane instalacje obejmują piece szklarskie w Hiszpanii i Kostaryce, spalarnie odpadów medycznych i piece do topienia metali. → Zastosowania · → Usuwanie dioksyn ze spalin spalarni odpadów
Podstawy rozruchu i eksploatacji
Rury ceramiczne działają inaczej niż worki pod jednym względem: rozruch ma znaczenie. Udokumentowana procedura:
- Wypalanie spoiwa — powoli ogrzewać gaz przepływający przez elementy do 160 °C i utrzymywać 160–170 °C przez 16 godzin, aby bezpiecznie rozłożyć spoiwo organiczne.
- Wstępne powlekanie — dozować proszek kondycjonujący (np. wapno rolnicze, talk, SiO₂, Al₂O₃ lub popiół lotny klasy 1), aby wytworzyć warstwę ochronną 200 g/m²; około 40 g na element 1 000 mm lub 300 g na element 3 000 mm, powtarzane przez co najmniej trzy pełne cykle czyszczenia.
- Czyszczenie impulsowe — nigdy nie pulsować przy punkcie rosy ani poniżej; czyścić między górnym a dolnym limitem ΔP i unikać nadmiernego czyszczenia, które jest tak samo szkodliwe jak niedostateczne czyszczenie. Stabilne ΔP jest zwykle osiągane w ciągu 24–48 godzin.
- Monitorowanie — obserwować wylot za pomocą sondy triboelektrycznej lub miernika zmętnienia; cokolwiek powyżej 5 mg/Nm³ (lub powyżej zwykłego poziomu) sygnalizuje wyciek do prześledzenia w jego module. Proszek fluorescencyjny w świetle UV wskazuje nieszczelności uszczelnień.
- Wyłączenia — utrzymywać temperaturę urządzenia powyżej 120 °C podczas wyłączenia, aby zapobiec kondensacji, uszczelnić wlot i wylot przed wilgocią oraz powtórzyć pełną procedurę rozruchu po długich postojach.
→ Wstępne powlekanie ceramicznych rur filtracyjnych: dlaczego to ważne i jak to zrobić · → Instalacja i wykrywanie wycieków metodą fluorescencyjną krok po kroku
Co dołączyć do zapytania ofertowego
Aby dobrać jednostkę lub wycenić wymienne elementy, należy podać: przepływ gazu (Nm³/h), temperaturę roboczą i szczytową, zapylenie i skład chemiczny pyłu, stężenia gazów kwaśnych / NOx / dioksyn oraz docelowe wartości emisji, dostępną powierzchnię i układ sit (w przypadku modernizacji) oraz dostępność sprężonego powietrza. Rysunki elementów, typ kołnierza (T/Y) i ilość przyspieszają wycenę wymiany.